kezdõlap
az újság
rendezvények
képgaléria
kapcsolat




2009.szept.24. 22:00
Trabant party
Go Trabi, go! autentikus német buli, avagy igazi NDK hangulat a Tűzraktérben.

 
       Véres harcok és drámai érzelmek – II. világháború a filmvásznon
szerzõ: Plecskó Edina
Legyen szó klasszikus kalandfilmekről, kémtörténetekről vagy akár művészfilmekről, a lelkes mozirajongók filmek garmadájával találhatják szemben magukat, ha egy a II. világháború okán készült alkotást kívánnak megtekinteni. Az 1939-45-ig tartó események ugyanis számos rendezőt inspiráltak már különféle megvilágításban készülő filmek alkotására, ezekből szemezgetünk most a teljesség igénye nélkül.

A klasszikus háborús filmek körébÅ‘l kiindulva Ken Annakin rendezÅ‘ két sikeralkotását, az 1962-ben készült A leghosszabb nap, és a három évvel késÅ‘bb forgatott a Halál 50 órája című műveit említhetjük meg. Az elÅ‘bbi az oly sokakat megfilmesítésre késztetÅ‘ normandiai partraszállás eseményeit viszi vászonra dokumentarista jelleggel Cornelius Ryan világhírű regénye alapján, míg az utóbb említett filmben Henry Fonda, Telly Savalas és Charles Bronson „elbeszélése” nyomán ismerhetjük meg az ardenneki német ellentámadás két napjának történetét. Maradva a klasszikus eposzoknál, a 7 Oscart nyert Híd a Kwai folyón (1957) és az 1977-ben Richard Attenborough rendezte A híd túl messze van című művekrÅ‘l kell szólnunk. Míg David Lean nyertes alkotásában kitűnÅ‘ arányérzékkel ábrázolta az akciójeleneteket és a lelki, jellembéli alakulásokat, addig Attenborough, rendezésével a Leghosszabb nap című filmre hajazó, sÅ‘t annak sikerét felülmúló filmet akart készíteni, amelyhez Sir Sean Conneryt és Robert Redfordot is magában foglaló színészgárda volt segítésére - ám alkotásával elÅ‘djét nem tudta túlszárnyalni.

Hogy kalandfilmekbÅ‘l se legyen hiány, arról Robert Aldrich a Piszkos tizenkettÅ‘vel (1967), valamint e film sikerére épülÅ‘, és a humoros - szatírikus vonalat kiélezÅ‘ Kelly hÅ‘sei című művel (1970) gondoskodtak a rendezÅ‘k, ez utóbbit Clint Eastwood és Telly Savalas kitűnÅ‘ szereplésével megerÅ‘sítve. 1965-ben Keleti Márton filmjével, a Tizedes meg a többiekkel gazdagodott filmes történelmünk, amely mű veszélyes témája ellenére az egyik legnépszerűbb magyar vígjátékká vált. Többek között Sinkovits Imre és Darvas Iván játéka nyomán szembesülhetünk általa a „kisember” túlélÅ‘képességérÅ‘l egy átjáró-házzá vált országban, ahol „Az oroszok már a spájzban vannak” és a németek elÅ‘l sincs menekvés.

A 4 Oscar díjat nyert Schindler listája (1993) és ugyanebbÅ‘l a díjból 5-öt bezsebelÅ‘ Ryan közlegény megmentése (1998) pedig egyetlen alkotó tehetségét, Steven Spielberg nagyságát dicsérik. A drámaian megható rendezéseket segítendÅ‘ a fÅ‘szereplÅ‘k színészi kvalitásaikkal kiválóan szolgálták Spielberg elképzeléseit: így a Liam Neeson megformálta Oskar Schindler és Tom Hanks Miller parancsnoka nyújtottak igazi és megrázó érzelmeket, amelyet a kísérÅ‘ zenék – különösen elsÅ‘ vizsgált filmünknél – mind tovább emeltek a katartikus érzelmek oltárán.

Jelen évszázadunk érdeklődésének megfelelően a háborús filmek készítésre való kedv továbbra sem lankad. Kitűnő példái ennek az egyes ember drámai krónikáját jól bemutató Jude Law-val készült Ellenség a kapuknál (2001), a televíziózás történetének egyik legköltségesebb alkotása, az Elit Alkulat című sorozat (2001), a 2002-es Fegyverek szava Nicolas Cage főszereplésével, a Clint Eastwood rendezte Levelek Ivo Dzsimáról (2006) és a nemrég bemutatott Walkűr Tom Cruise-zal a főszerepben. E sort folytatandó áll Quentin Tarantino most készülő Inglourious Basterds című alkotása, amely film augusztusi premierjén egy náci-vadász csapat kalandjait követhetjük majd nyomon Brad Pittel a főszerepben.



KAPCSOLÓDÓ CIKKEK:
  Párizs, a filmvászonra álmodott közhely
Hozzászólások




  party hírek, információk
Hiba a kérésben
MySQL hibaüzenet: Illegal mix of collations (utf8mb3_general_ci,IMPLICIT) and (utf8mb4_general_ci,COERCIBLE) for operation '='