| | | Az ördög Pradát visel | szerzõ: Plecskó Edina |
Vajon tényleg irigylésre méltóak a csillogó divatszakmában dolgozók? A fényűzÅ‘, gazdag életet és világhÃrnevet biztosÃtó szakmában érvényesülni egy kÃvülállónak ugyan vonzónak hathat, de a felszÃn alatt rejlÅ‘ erkölcsi visszásságok és az emberek életét következmények nélkül tönkretevÅ‘ döntések okán bebizonyosodik e negédes világ igazi minÅ‘sége, anti-humanista jellege.
Mindezt illusztrálandó szolgál kitűnÅ‘ példával Lauren Weisberger 27 nyelvre lefordÃtott sikerkönyvébÅ‘l született Az ördög Pradát visel cÃmű filmadaptáció, melyet 2006-ban David Frenkel rendezése nyomán ismerhettünk meg a mozikban is. A történet középpontjában egy pályakezdÅ‘ diplomáslány Andy Sachs (Anne Hathaway) áll, aki sokak által irigyelt másodasszisztensi pozÃciót kapott a New York-i divatipar legjelentÅ‘sebb lapjánál, a Runway Magazine-nál. Munkáját azonban csak ugródeszkaként akarja felhasználni késÅ‘bbi álláskereséseihez, Ãgy hiába is keresnénk a divat iránti elhivatottságot személyében, amely kontrasztra az olykor kÃnosan Ãzléstelen megjelenése, és a filmbeli stylist által csupán „egy seszÃnű kis senki”-nek titulált énje is erÅ‘sen rásegÃt.
FÅ‘nöke, a Runway fÅ‘szerkesztÅ‘je, Miranda Priestly (Meryl Streep) azonban a divatvilág mindenki által elismert és rettegett nagyasszonya, aki Jimmy Choos tűsarkúkban és Chanelben jár, céljai elérése érdekében pedig nem átall az embereken sem átgázolni, Ãgy személyiségével és a háttérben meghúzódó kis játszmáival kitűnÅ‘en szemlélteti a divatszakma útvesztÅ‘it. Egyúttal Å‘ az, aki nyomán megszületik a stÃlus is: hiszen a divat tulajdonképpen a magas művészet megjelenése a hétköznapi emberek közt, amely utalás arra a téveszmére, miszerint a trendet a mindenkori divattervezÅ‘k határoznák meg. Ez a titulus ugyanis a nagyhatalmú szaklapok fÅ‘szerkesztÅ‘inek a sajátja, amely bölcsességet Nigel (Stanley Tucci), a filmben feltűnÅ‘ tipikus stylist-karakter oszt meg a nézÅ‘kkel. Ugyanakkor az is bebizonyosodik, hogy ha valaki a karrierjének csúcsán áll, akkor a magánélete bizonyára romokban hever – akár Miranda, akár a szakmába egész jól beletanuló Andy esetében – és a szerelmi bánat együtt jár egy elÅ‘léptetéssel.
A film szatirikus vonalával mindenképpen a divatvilág erÅ‘s és karakteres kritikáját viszi véghez, mintegy görbe tükröt tartva a csupán karrierjüket szem elÅ‘tt tartó és a divat által megrögzötté vált embereknek. E feladatra pedig a rendezÅ‘ kiváló fÅ‘szereplÅ‘t talált Meryl Streep személyében, aki zseniálisan élethű, félelmetes és egyben ironikus karakterábrázolásával garantáltan minden nézÅ‘t levesz a lábáról. Ezt az elismerést pedig a szakmai közönség sem hagyta szó nélkül, miként 2007-ben a legjobb szÃnésznÅ‘nek járó Golden Globe dÃjat Ãtélték neki. A film végkicsengése pedig egy erkölcsi példázattal szolgál, hiszen Andy otthagyja állását egy méltóságteljesebb életért cserébe, a közhelyszerű mondás tehát ismét bizonyosságot nyer:Mindig van választás!
| Hozzászólások
|
party hírek, információk | Hiba a kérésben MySQL hibaüzenet: Illegal mix of collations (utf8mb3_general_ci,IMPLICIT) and (utf8mb4_general_ci,COERCIBLE) for operation '=' |
|