| | | Karikás Frigyes | Az emigráns moszkvai irodalmár szerzõ: Plecskó Edina |
E heti moszkvai asszociációink között hÃres magyarjainkat bemutatandó a XX. századi magyar emigráns szocialista irodalom felé fordulunk, amely szférában kiemelkedÅ‘ teljesÃtményt nyújtó – életrajzÃrók által „reneszánsz emberként” aposztrofált – Karikás Frigyes életét és munkásságát vesszük górcsÅ‘ alá.
Bár Karikás forradalmár tevékenységei mellett csak mellékesen foglalkozhatott irodalommal, tehetsége Ãgy is kibontakozódott. A szovjet regényei által is gyakran szerepeltetett kommunista mozgalom sajátságos, "pozitÃv hÅ‘se" testesült meg benne, amelynek ábrázolása a szocialista realista epika legfontosabb teendÅ‘i közé tartozik. FÅ‘ irodalmi műve a Tanácsköztársaság harcait megörökÃtÅ‘ történetek, amelyek megÃrását személyes emlékei segÃtették, továbbá Å‘ fordÃtotta elsÅ‘ként magyarra Hasek Svejkjét is. Polihisztor voltát Ãrói tehetsége mellett gazdasági, politikai és katonai szervezÅ‘ munkában feltűnÅ‘ képességei, valamint tudományos tájékozottsága is kiválóan jelzik.
Az 1895-ben Arad megyében született Ãrót 1914-ben sorozták be huszárnak az orosz frontra, miután hadifogságba került, majd Moszkvába térvén csatlakozott a bolsevikokhoz, s részt vett az 1917-es moszkvai fegyveres felkelésben. 1918-tól a magyarországi forradalom eseményeiben tevékenykedett, bécsi emigrációja után visszatért Moszkvába, ahol gyárigazgató lett, s a moszkvai gazdasági akadémiát is elvégezte. Költeményei és néhány egyfelvonásos drámája mellett fÅ‘ként novellái által ismerhette Å‘t meg az olvasóközönség, Ãgy elsÅ‘ kötete A harminckilences dandár (1932) vagy második gyűjteménye, a Mindenféle emberek (Moszkva, 1932) cÃmű alkotásaival került közelebb az olvasókhoz. Ez utóbbiban a háború elÅ‘tti paraszti és munkásélet tÃpusainak, drámáinak realisztikus ábrázolását mutatja be aprólékos lélektani ábrázolásokkal, amely jellemleÃrások a Horthy rendszerben eltöltött börtönéveit idézÅ‘ novelláiban egyre jobban elmélyülnek. KÃméletlen realizmussal tárja fel azokat a fizikai és lelki módszereket, amelyekkel a Horthy-fasizmus a kommunisták ellen harcolt. Karikás mindegyik novellája drámai összeütközésre épült, s ebben az értelemben a klasszikus magyar novellahagyomány folytatásai, de mégis csak egyes fejezetei egy hatalmas epikus sornak, azoknak a történelmi változásoknak, amelyek a háborút és a forradalmat hozták.
Karikást 1938-ban, halálának évében már súlyos betegség emésztette, de életművével mindörökre bevéste magát a szocialista emigrációs irodalmunk legkiválóbbjai közé. Műveinek nem csak dokumentumértéke és irodalomtörténeti helye van, eredeti művészi értékével és elevenségével szolgálja az utókor irodaloméhségét napjainkig is.
| Hozzászólások
|
party hírek, információk | Hiba a kérésben MySQL hibaüzenet: Illegal mix of collations (utf8mb3_general_ci,IMPLICIT) and (utf8mb4_general_ci,COERCIBLE) for operation '=' |
|