| | | Ki a csöcs az a Nagy Imre? | Moszkva tér
|
"Beugrok a mekibe Ă©s tolok egy kerge-marhás burgert. Lehet, hogy megeszi az agyam, de legalább nincs benne csalamádĂ©." 1989. A politikai helyzetre valĂł tekintettel eltöröltĂ©k az 1945 utáni törtĂ©nelem tĂ©teleket. Este a Moszkván Royal bizniszt ajánl: "Utazás, lĂłvĂ©, amit akarsz!" A Moszkva tĂ©ri nagyĂłra fĂ©l kilencet mutat, fiatalok ácsorognak a tĂ©ren, várják a bulicĂmeket. Kigler kezĂ©ben orosz pezsgĹ‘ durran, Petya beleiszik az ĂĽvegbe, orrába fut a szĂ©nsav, Royal csĂşnyán kiröhögi... Csömör megszerezte a cĂmeket, indulhat az este. Fel a "Szabhegy" tetejĂ©re, aztán át a várba, bulirĂłl bulira, vĂ©gig a városon. Hajnalban vissza a "Moszkvára" hamburgerezni, aztán kopás haza.
Török Ferenc a Moszkva tĂ©rrel kezdte, majd trilĂłgiává duzzasztotta a rendszerváltás fiataljairĂłl szĂłlĂł műveit. A balatoni vendĂ©glátĂłzásrĂłl szĂłlĂł Szezon (2004) Ă©s a brĂłkergazdagságot hirdetĹ‘ Overnight (2007) már a bizonytalan idĹ‘ben felnĹ‘ttĂ© válĂł, sikertelen hĂşszas, majd sikeres harmincas Ă©veibe lĂ©pĹ‘ nemzedĂ©k problĂ©máit feszegeti. Török Ferenc diplomafilmje volt az “Ăgy jöttem tĂpusĂş” Moszkva tĂ©r (2000). A törtĂ©net ’89 tavaszán-nyarán játszĂłdik, szereplĹ‘i Ă©rettsĂ©gi elĹ‘tt állĂł 18 Ă©ves fiatalok, Ă©s ahogy a kĂ©sĹ‘bbi statisztikai adatokbĂłl tudjuk: a rendszerváltás leendĹ‘ nyertesei. Itt mindenki tiszta lappal indul, fĹ‘hĹ‘seink a törtĂ©nelem nehezebb pillanataiban mĂ©g nem Ă©ltek („Ki a csöcs az a Nagy Imre?”), a jelent pedig csak a televĂziĂłbĂłl ismerik (Kádár János halála), ami igazán Ă©rdekli Ĺ‘ket az a zűrzavart kihasználĂł, stiklikkel teli Ă©rettsĂ©gi, a minĂ©l könnyebb pĂ©nzszerzĂ©s Ă©s a bulik. A törtĂ©net a jelenben játszĂłdik, a rendezĹ‘ nem misztifikálja tĂşl Ă©s nem elemzi a rendszerváltást, leginkább csak helyzetkĂ©pet ad szereplĹ‘i hirtelen lehetĹ‘sĂ©geirĹ‘l Ă©s gondjairĂłl.
Török Ferenc - aki azĂłta már mindenkinek Török Feri - törtĂ©nete egyĂ©bkĂ©nt erĹ‘teljesen Ă©pĂt az önĂ©letrajzi elemekre, hiszen a rendezĹ‘ is olyan gimnáziumba járt, ahol elĹ‘re lehetett tudni a tĂ©teleket, Ĺ‘ is a Moszkva tĂ©ren lĂłgott, ha tehette. Ennek ellenĂ©re a Moszkva tĂ©r inkább generáciĂłs film, mint nĂ©mileg szentimentális egyĂ©ni visszaemlĂ©kezĂ©s, anĂ©lkĂĽl, hogy misztifikálná ezt a generáciĂłt, amely vĂ©letlenĂĽl pontosan a rendszerváltás "pillanatában" vált Ă©rettĂ©, anĂ©lkĂĽl, hogy akkor tudatában lett volna annak, hogy mi zajlik körĂĽlötte. A szĂnĂ©szek közĂĽl elsĹ‘sorban a kĂ©t fĹ‘szereplĹ‘t, Karalyos Gábort Ă©s Balla Esztert, valamint a vagány, gátlástalan Kiglert játszĂł CsatlĂłs Vilmost Ă©rdemes kiemelni, Ă©s persze az olyan "jĂłl bevált" szĂnĂ©szek is hozzák a formájukat, mint Csuja Imre, Kovács Zsolt, Ă©s a már rĂ©gĂłta nem látott BĂ©res Ilona. A Moszkva tĂ©r, nem vĂ©letlenĂĽl, a 2000-es szemlĂ©n nemcsak a rendezĹ‘nek jogosan járĂł legjobb elsĹ‘film dĂját nyerte el, de a közönsĂ©gdĂjat is, valamint az internetes szavazĂłk dĂja mellett a Boci mamát zseniálisan megformálĂł Pápai Erzsinek járĂł elismerĂ©st a legjobb mellĂ©kszereplĹ‘ kategĂłriájában.
| Hozzászólások
|
party hírek, információk | Hiba a kérésben MySQL hibaüzenet: Illegal mix of collations (utf8mb3_general_ci,IMPLICIT) and (utf8mb4_general_ci,COERCIBLE) for operation '=' |
|