| | | Hang-kép-regény | szerzõ: Kinga |
Mikor képregény lett a témánk, akkor azt hittem a zenével nagy bajban leszünk. Majd ráleltem Bianca Castafiore-ra egy finn operaénekesbÅ‘l (Aino Ackte) ihletett Tintin figurára, aki akármikor megjelenik a lapokon, akkor a Faustból énekli fülsüketÃtÅ‘n az Ékszer-áriát.
Egy csöppet se zavarjon senkit, hogy ez egy francia opera, mit Charles Gounod szerzett, a képregény-világban minden lehetséges. SzuperhÅ‘sök és dÃvák, manók és óriások... Majd kicsit kevésnek találtam a termetes hölgyet és kerestem tovább, egy dallam kúszott a fülembe meg egy régi-régi klip emléke. Tudod az, amikor a fickó a TV-be bekerül és énekli: "you play the guitar on the mtv". Bingo! Dire Straits: Money for nothing! Na ez az a klip, melynek az eredetijét nem lehet berakni más honlapra.
Majd tovább kutattam és leltem egészen friss megoldásokat is, mi több hazánkból valót! Ez a No Thanx negyedik klipje, s a Gépregény cÃmű száma, mellyel azonos cÃmű album is született. A lemez maga egy rövidke - 16 oldalas - képregény melléklettel került a piacra, a klip megszületése elÅ‘tt. Ugyanis azzal egy kis versenyre lett hÃvva a rajongótábor, Ãrjanak befejezést a kép-sztorinak és a legjobb 10 szerzÅ‘je szerepelhet, a legeredetibb ötlet, pedig a születendÅ‘ klipbe beépül. Úgy látszik a csapat szereti pályáztatni "hallgatóit". A lemezre is felkerült egy rajongói szerzemény Eleven tűz cÃmmel. De itt a témába vágó Gépregény "forog": Majd a fejemhez csaptam, hiszen... Már anno is mókásnak tartottam egy virtuális együttest, akik annál kevésbé exhibicionisták, hogy kilépjenek a szÃnpadra a nagyközönség orra elé, vagy a kamerák elÅ‘tt adják a menÅ‘t különféle klipekben. Bár a Gorillaz esetében ez a "maszk", mely 1998-ban született az egységességet is szolgálja, hiszen egy-egy arc mögött nem mindig ugyanaz a zenész áll. A két stabil pillér Damon Albarn és a képregényrajzoló Jamie Hewlett. A csapat Ãgy lett kÃsérlet a javából, képileg, zeneileg egyaránt. Ugyanakkor hogyan tud élÅ‘ben koncertezni egy halom képregényfigura? Jelmezben? Ezt bizonyos karaktereknél elég nehezen lehetne megoldani. Paraván mögött? Valami hasonló volt a manchesteri operaházban, ahol is hatalmas üvegfestett gótikus ablakok mögül szólt a nagyzenekar. Aztán volt példa gigantikus kivetÃtÅ‘kÅ‘n parádézásra. Majd mi lett? Hologram? Marionett? Neeem, 3d animációs figurák, bábok, ha úgy tetszik, de sokkal profibban mozgathatók, mint 1-1 marionett és Ãgy már lehetett vendéget hÃvni... mondjuk Madonnát. Lássuk, halljuk, csodáljuk!
Végül, de semmiképpen sem utolsóként álljon itt a Pink Floyd. The Wall cÃmű 1979 november 30-án megjelent koncept albumukhoz készült animációs klipjeit nehéz - hacsak nem lehetetlen - felülmúlni. Egyszerűen fantasztikus, ahogyan pillanatról-pillanatra átformálódnak a képek valami egészen mássá és fokozatosan épül a történet. A dalszöveg szerves része a képi világnak. A rajzok, a képregényesség itt nem az a cukormázas szuperhÅ‘sökkel tarkÃtott mese, hanem a rideg valóság, egy képzeletbeli hÅ‘s: Pink rockoperai története. Vágjunk a közepébe, jöjjön a Goodbye Blue Sky:
| Hozzászólások
|
party hírek, információk | Hiba a kérésben MySQL hibaüzenet: Illegal mix of collations (utf8mb3_general_ci,IMPLICIT) and (utf8mb4_general_ci,COERCIBLE) for operation '=' |
|