| | | Út a tökéletes boldogsághoz? | Junicsi Vanatabe: Japán szeretÅ‘k szerzõ: Tóth Tamara |
Vajon lehet újat mondani a szeretÅ‘k témáról egy európai embernek? Mindenképpen, ha elolvassuk Junicsi Vanatabe Japán szeretÅ‘k cÃmű regényét. Nem lehet érzelmek nélkül elmenni mellette, Ãgy vagy úgy hatással van ránk. Kikerekedhet a szemünk a nyÃltan ábrázolt intim részletek és/vagy a japán társadalom képmutató, álszent és hazugsággal telÃtett világának leleplezése miatt egyaránt.
Maga a regény lassan hömpölyög, szereplÅ‘i elsÅ‘re átlagosnak mondhatók. Kouki élete egyetlen szóval jellemezve sikertelen, házassága és karrierje zátonyra futott, és lassan megcsömörlik az alkalmi szeretÅ‘itÅ‘l is. Rinko egy sikeres ember elhidegült feleségeként éldegél, kalligráfusi munkával üti el az idejét. Amikor ez a férfi és ez a nÅ‘ találkozik egymással, mondhatni megfordul a világ, olyan szenvedéllyel majd késÅ‘bb szerelemmel találkoznak, amirÅ‘l maguk sem gondolták volna, hogy egyáltalán létezik. Az olvasó pedig a kezdetektÅ‘l belekerül a történetbe, szinte kutatómunkának is megfelelÅ‘ alapossággal fedezheti fel a két ember kapcsolatának alakulását, fejlÅ‘dését, a külsÅ‘, de leginkább a belsÅ‘ történéseket. Nincs kapaszkodó, mi is sodródunk, feltárul elÅ‘ttünk, hogy mi kötheti össze fÅ‘hÅ‘seinket, miért vannak együtt, és választ kapunk arra is, hogy van-e jövÅ‘je a kapcsolatuknak. Az olvasó a hálószobában sem csukhatja be a szemét, hiszen az Ãró a pornográfia határán egyensúlyozva részletezi Kouki és Rinko szexuális együttléteit, a szenvedélyük már-már az átlagostól eltérÅ‘nek bizonyul, de mégsem billen át, hiszen a regényt a két ember közötti túlfűtött érzelmek és az erotika élteti, aminek minden alá van rendelve.
Emellett felfedezhetünk egy teljesen más világot is, Japánnak azt az arcát, amit a 20. század végével nehezen tudunk összeegyeztetni. A felhÅ‘karcolókat magunk mögött hagyva a cseresznyevirágzást csodálhatjuk meg, vagy a hóval borÃtott hegycsúcsokat, és kicsit kiszakadhatunk a merev ország szokásai közül. Mert a regényben talán az a legmegdöbbentÅ‘bb, ahogy fokozatosan a szemünk elé tárul Japán kultúrája, filozófiája, az Å‘sök iránti tisztelet, a rituálék és a gyűlöletes képmutatás, ami mindenki életét megkeserÃti, mégsem képesek lerázni magukról. Ebben a társadalomban a két, egymásban a boldogságot megtaláló embert szajhának és vén kujonnak bélyegzik, kitaszÃtottsággal, haraggal fordulva feléjük. Talán nincs még egy ilyen hely a földön, ahol a látszat, a kifelé mutatott makulátlanság a legfontosabb, még a saját életüknél is többet ér. Junicsi Vanatabe nagyon bátran kritizál, ismert és ismeretlen bűnök és szégyenfoltok kerülnek napvilágra az országról, mi pedig kicsit feszengünk elÅ‘ször, de a kÃváncsiság erÅ‘sebb, és még többet akarunk tudni. A regény fÅ‘hÅ‘sei pedig szembeszállnak az erkölcscsÅ‘sz világukkal, amennyire csak tehetik, nyÃltan felvállalják a kapcsolatukat. A külvilág mellett azonban sokkal nagyobb erÅ‘vel kell szembeszállniuk, a saját lelkükkel, ami a tökéletes boldogság felé űzi Å‘ket. Aztán egyszer csak rá kell döbbenniük, hogy ilyen valószÃnűleg nem létezik, vagy ha mégis, akkor azt csak egyetlen módon érhetik el.
| Hozzászólások
|
party hírek, információk | Hiba a kérésben MySQL hibaüzenet: Illegal mix of collations (utf8mb3_general_ci,IMPLICIT) and (utf8mb4_general_ci,COERCIBLE) for operation '=' |
|