Nézzük, mit kaptunk a héten... SzÃnházkritika, igen!!!! Youtube? Az hogy jön ide? Stand up? Értem máár... Kicsit visszás a dolog, de megoldjuk. Visszás, mert a stand up egy olyan műfaj, ahol azért szükség van arra, hogy az elÅ‘adó reagáljon a nézÅ‘kre, nem elég csak mondani a szöveget. Akkor egy gép is csinálhatna elÅ‘adást. Fogjunk bele. S-T-A-N-D- -U-P-Enter --- searching, please wait --“stand up” video results 1 - 20 of about 487,000 Hmm, nem kevés... Választási lehetÅ‘ség az van: Jim Carrey, Robin Williams, Steve Byrne, és még nagyon sokan... Érdekes, nagy részük amerikai. Mondjuk ez nem meglepÅ‘, lévén a stand up tÅ‘lük származik. EbbÅ‘l már ki is derül, hogy nem olyan könnyű a dolgunk, a neten is meg kell válogatnunk, mit akarunk nézni: amerikait? angolt? magyart? lehetÅ‘ség mindre van, csak másképp kell keresni (magyaroknál már inkább az elÅ‘adó nevét érdemes beÃrni, úgy hamarabb megtalálja a rendszer). És ha ez még nem elég a stand upon belül is vannak stÃlusok, amik közül válogathatunk: hasbeszélÅ‘k, kifigurázók, cinikusok, történetmesélÅ‘k... Nehéz tehát választani. Viszont a youtube felülete és működési elve segÃtségünkre is van, ha kiválasztunk egy kisfilmet, közvetlenül mellette megjelennek hasonló videók linkjei, Ãgy ha a megnyitott szösszenet tetszik, máris nézhetjük tovább a hasonló műveket.
Most már legalább addig eljutottunk, hogy kiválasszuk a nekünk tetszÅ‘ elÅ‘adót/elÅ‘adást. Már csak egy aprósággal kell megküzdenünk: 10 perces adagokban kapjuk az elÅ‘adásokat, lévén a youtube-ra ennél hosszabb filmet nem lehet feltölteni. Tehát ne számÃtsunk arra, hogy egy klikkelés után elsétálunk a szoba túlvégébe, eldÅ‘lünk, és két óra múlva visszasétálunk lekapcsolni a monitort. Egy egész estés elÅ‘adást részletekben kell megkeresnünk. Ha szerencsénk van, akkor a rendszer egymás mellé sorolja a darabokat, de ez koránt sem biztos, úgyhogy készüljünk a pötyögésre.
A másik zavaró tényezÅ‘ az, hogy ha sokan akarják még rajtunk kÃvül megnézni az adott részt, akkor bizony elég lassan tölti be a rendszer a darabokat (személyes ajánlat: érdemes több részt megnyitni egyszerre, több ablakban, és amÃg az egyiket nézzük, addig a másik tud töltÅ‘dni), ezzel keserÃtve az életünket, és rontva az élményt.
ÉlményrÅ‘l beszélve: elÅ‘ny (már a mizantrópoknak), hogy nem kell a szÃnház, pub embertömegében ülve hallgatnunk az elÅ‘adást, hanyatt dÅ‘lhetünk kedvenc forgós bÅ‘rszékünkben a monitor elÅ‘tt, és ehetünk-ihatunk ha úgy tetszik (lássuk be, ez kevés szÃnházban adatik meg...), valamint olyan elÅ‘adókat is láthatunk, akik kicsiny hazánknak még a környékén sem jártak soha. Hátrány viszont, hogy csak egy felvétel, amit látunk, azt is darabokban, és meglehetÅ‘sen kicsiben (kinagyÃthatjuk ugyan a youtube filmeket, de akkor meg kell küzdenünk a centiszer centis képkockák légiójával). Beláthatjuk tehát, hogy a youtube, mint szÃnház, vagy egyáltalán mint szÃnházi élmények közvetÃtÅ‘je csúnyán leszerepelt, viszont a rajta lévÅ‘ elÅ‘adások poénjainak értékébÅ‘l ez mit sem von le, ettÅ‘l függetlenül röhögtem már én is könnyesre magam Eddie Izzard online elérhetÅ‘ poénjain, és kÃvánom mindenkinek, hogy hasonló élményben legyen része...
|